Site Hızı Nasıl Yükseltilir, Site Hızı Nasıl Arttırılır?

181 0
site-hizi-nasil-arttirilir-site-hizi-nasil-yukseltilir

Site hızı, Google’ın SEO kriterleri açısından bakıldığında önemli bir SEO faktörüdür. İç SEO yapılan internet sitelerinde sitenin hızlı olması, sayfaların hızlı açılması ve sayfa boyutlarının hızlı olması oldukça önemlidir.

Google, kullanıcılara doğru ve kaliteli bilgi veren sitelerin aynı zamanda hızlı olmasını, kullanıcıya hızlı şekilde ulaşmasına da oldukça önem vermektedir. Birçok SEO kriterinde başarılı olan bir site eğer yavaş yükleniyorsa hedef anahtar kelimesinde hızlı sitelere göre daha zor yükselir.

Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Resim optimizasyonu

Site hızını arttırmak için ilk yapılacak işlem resim optimizasyonudur. Resim optimizasyonları, aynı resmin aynı kalitede sıkıştırılmış hali anlamına gelir. Bu da resim boyutunun düşmesine, hem resmin hızlı yüklenmesine hem de yer kaplamamasını sağlar. Resim optimizasyonu ciddi oranda hızlanma sağlamaktadır.

CSS optimizasyonu

İnternet sitesinin tasarımını oluşturan CSS (stil) dosyalarının optimize edilmesi sitenin daha hızlı yüklenmesini ve kullanıcıların içeriğe daha hızlı ulaşmasını sağlamaktadır. CSS optimizasyonu site hızını oldukça iyi derecede arttırır.

Javascript optimizasyonu

Javascript optimizasyonu, sitede javascript ile çalışan fonksiyonların daha hızlı ve doğru biçimde kullanıcıya aktarılmasını sağlamaktadır. Javascript optimizasyonu tıpkı CSS optimizasyonunda olduğu gibi site hızında büyük artış sağlar.

Tarayıcı önbellekleme (cache) sistemi

Önbellekleme (cache), siteye sürekli gelen kullanıcılar için önbellek tutan ve önbellekten yükleyen bir sistemdir. Sitede yeni bişey olmadıkça sıfırlanmaz ve kullanıcı siteye yeniden geldiğinde tekrar tekrar dosyaları çekmek zorunda kalmaz. Böylece site oldukça hızlı açılır ve Google’ın tavsiye ettiği bir sistemdir.

GZIP sıkıştırma

Gzip sıkıştırması, sunucuda bulunan site dosyalarını sıkıştırarak optimize eder. Sıkıştırma sayesinde bant genişliği de dengelenmiş olur. Gzip sıkıştırması sayesinde site hızı belirli oranda artar ve Google’ın hız testi aracında yer alan önemli bir faktördür.

Değerlendirme
Tarih
Yazı
Site Hızı Nasıl Yükseltilir, Site Hızı Nasıl Arttırılır?
Puan
51star1star1star1star1star

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir