SEO Sadece “Örümcekler” İçin Değildir!

112 0
seo-yalnizca-orumcekler-icin-degildir

Günümüzde gelişen e-Ticaret sektörünün ve internet yayıncılığının SEO’ya doğrudan ihtiyacı günden güne artıyor. Peki sizce internet siteleri doğru anlamda SEO çalışmaları yürütüyor mu?

SEO’yu sadece arama motoru örümcekleri için yapmayı kendine hedef kılan ve kullanıcıları/müşterileri hesaba katmayan binlerce web sitesi bulunuyor. Web sitelerini yanlış çalışmalara gelişen algoritmalar, yöntemler veya internet kullanıcıları mı sürüklüyor?

İnternet sitesi sahipleri, internet üzerinden daha fazla ürün satmak veya daha fazla kullanıcının siteyi ziyaret etmesiyle para kazanmak için yalnızca arama motoru örümceklerine uygun şekilde çalışmalar yürütüyor.

Bunu uygularken de siteyi gezenlerin gerçek bir insan olduğunu unutuyorlar. Bol bol yapılan spam’ler, anlamsız cümleler ordusu ve kullanıcıyı sayfada tutmak için yapılan gereksiz ve rahatsız edici yöntemler bu listenin başında.

Bir siteye SEO uygularken, öncelikle bu siteyi yabancı gibi değerlendirin. Sitenize girdiğinizde rahatsız olduğunuz ne varsa düzeltin, kendi sitenizden rahatsız olmayın. Özellikle e-Ticaret sitelerinde müşteri gibi düşünmek çok önemlidir. Bir müşterinin birincil hedefi ürünü görmek, incelemek, yorumlarını okumak, özelliklerini incelemek ve ürünü satın almaktır. Bu temel kavramları müşteriye hızlı ve sade bir şekilde ulaştırıyorsanız bu da SEO’dur.

Eğer sadece arama motoru örümcekleri odaklı bir SEO çalışması yürütüp, kullanıcı deneyimini tamamen saf dışı bırakıyorsanız yaptığınız çalışmalar boşuna ve gereksizdir.

Günümüzde üstün bir yapay zekayla işlev gören arama motoru örümcekleri, sitenizi neredeyse gerçek bir insan gözüyle süzer ve buna göre arama sonuçlarında listeler.

Sitenizi bir müşteri gözüyle inceleyin, sizi bile rahatsız eden ufak bir detay varsa bu detayları temizleyin. Sitede gezerken rahatsız olduğunuz ufak bir detay bile sizin kadar internet bilgisi olmayan bir müşteri/kullanıcı açısından olumsuz olarak görünebilir ve sırf bu küçük detaydan müşteri/kullanıcı kaybedebilirsiniz.

Bu nedenle kullanıcılarınıza/müşterilerinize ulaşmak için yalnızca arama motoru odaklı SEO çalışmaları yapıyorsanız, YAPMAYIN; bırakın öyle kalsın 🙂

Değerlendirme
Tarih
Yazı
SEO Sadece "Örümcekler" İçin Değildir!
Puan
51star1star1star1star1star

Benzer Haberler

seo-nedir-nasil-yapilir

SEO Nedir?

Yayınlayan: - 18 Kasım 2016 0
SEO SEO, kelime anlamı olarak Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin İngilizce kısaltmasıdır. Genelde internet sitelerine itibar kazandırmak için SEO çalışması yapılmaktadır.…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir