SEO Nedir?

SEO, internet sitesinin anahtar kelimesinde arama motorlarında daha üst sıralarda yükselmesi için yapılan tüm iyileştirme ve optimizasyon çalışmalar bütünüdür. İngilizce anlamı ile Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) olarak da bilinmektedir.

İç SEO

İç SEO, SEO çalışmaları esnasında dışarıdan herhangi bir çalışma yapılmayıp, tamamen sitenin iç ayarlarının yapılması ile yapılan iç SEO çalışmaları bütünüdür.

İç SEO yapılırken sitenin tasarımından başlayarak en ufak optimize işlemine kadar gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Site başlığı, meta açıklaması, heading (h) etiketlerinin düzenlenmesi, yazı tipi, resim optimizasyonu ve site hızı; iç SEO çalışmalarından bazılarıdır.

Arama motoru örümceklerinin siteyi temiz, doğru ve eksiksiz bir şekilde okuyup daha iyi sırada listelemesi için iç SEO’nun önemi oldukça önemlidir. SEO’nun %40-50’lik bir kısmını iç SEO oluşturmaktadır.

Dış SEO

Dış SEO, iç SEO ayarları tamamlanan internet sitesinin dışarıdan link alınarak ve marka bilinirliği arttırılarak yapılan iyileştirme ve optimizasyonlar bütünüdür.

Dış SEO yapılırken internet sitesi kategorisine uygun kategoride olan farklı kaliteli sitelerden doğru, düzgün ve abartmayacak şekilde link alınır. Linkler dofollow ve nofollow olarak birbirine yakın oranda alınmalıdır. Eğer dofollow link oranı nofollow link oranından fazlaysa, arama motoru örümcekleri bu durumu spam olarak algılar ve yüksek sıralarda listelemez.

Backlink alınırken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de siteyle ilgili düzgün bir yazıdan kaliteli bir şekilde link almaktır. Gereksiz, spam veya saçma sapan anchor text’lerden backlink almak siteye yarar sağlamaz, oldukça risklidir.

Aynı zamanda Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Google Plus, Pinterest, Wikipedia, LinkedIn ve benzeri sosyal ağ sitelerinden link almak SEO konusundan oldukça önemlidir.

SEO Faydaları Nelerdir?

SEO sayesinde internet siteleri hedef anahtar kelimesinde arama motorlarında üst sıralarda yer alır ve bu sayede trafiğini arttırır. İlk 3 sırada olan kullanıcılar, normal trafiğini iki katına kadar çıkarma şansı yakalamaktadır.

SEO, arama motorlarında sitenin itibar kazanmasını, sitenin değerlenmesini ve marka değerinin artmasını sağlamaktadır. Trafiği artan internet siteleri, site sahibi için de aynı zamanda bir kazanç kapısı olur.

SEO, internet sitelerinin doğal anlamda ulaşılamayacak popülerliğe ve marka değerine ulaşma çalışmalarını kapsayan bir bütündür.

İç SEO ve Dış SEO olarak ikiye ayrılır; aynı zamanda kullanıcı deneyimi de oldukça önemli bir faktördür. Siteyi arama motoru örümceklerinin iyi okuması için optimize ederken, aynı zamanda kullanıcıyı sıkmayacak ve rahatsız etmeyecek şekilde düzenlemek gerekmektedir.

Değerlendirme
Tarih
Yazı
SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?
Puan
51star1star1star1star1star

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir