Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

156 0
kullanici-deneyimi-ux-nedir

Kullanıcı Deneyimi (UX), bir kullanıcının herhangi bir ürünü veya sistemi kullanırken oluşan memnuniyet durumunu belirten etkileşim kavramıdır.

Kullanıcı Deneyimi kavramının birçok sektörde ön plana çeken bir faktör olmasıyla beraber şirketler artık bir ürünü, ortamı veya sistemi tasarlarken ya da piyasaya sürmeden önce mutlaka kullanıcı deneyimi konusunda iyileştirmelere gider.

Hedef kitlenin davranışlarını, geri dönüşlerini ve ihtiyacı olabilecek talepleri iyi analiz ederek kullanıcı deneyimi konusunda büyük bir ilerleme kaydetmek mümkündür.

UX ve SEO

SEO açısından bakıldığında da, internet sitelerinde UX kullanımı günden güne artmakta ve Google arama motoru, kullanıcı deneyimi konusunda yararlı iyileştirmeler yapan siteleri daha değerli hale getirmektedir.

Kullanıcılar bir internet sitesine girdiğinde tasarımıyla, verdiği bilgiyle ve kullanıcıya olan yaklaşımıyla etkilenir. Aynı zamanda aradığını çabuk bulabilme, sitede okuduğundan ya incelediğinden sıkılmama gibi faktörler de SEO’yu etkilemektedir. Sitede kullanıcıların etkileşim yapmasını ve kullanıcının sitede daha uzun süre kalmasını sağlar.

Değerlendirme
Tarih
Yazı
Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?
Puan
51star1star1star1star1star

Son Güncelleme: Ocak 3, 2017 23:16

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

anchor-text-nedir-800x500

Anchor Text Nedir?

Yayınlayan: - 30 Ocak 2017 0
Anchor text, tıklanabilir kelimelerde görülen, Türkçe karşılığı olarak “çapa metin” denilen ve SEO’da genelde kırmızı ve mavi renklerde kullanılan kelimelerdir.…