Kırık Link Nedir? Kırık Linkler Nasıl Düzeltilir?

208 0
kirik-link-nedir-kirik-link-nasil-duzeltilir

Kırık link, arama motoru botları ve kullanıcılar tarafından internet sitesinde daha önceden var olan ancak sonrasında ulaşılamayan sayfalardır.

Kırık Link Çeşitleri

Kırık linkler birkaç şekilde karşımıa çıkmaktadır. Bunlardan birisi kullanıcının bir internet sitesine girmek istediğinde domaini veya URL’i yanlış yazdığında oluşur. Bu tür kırık linkler Google arama motoru tarafından fark edilmez ve önemsenmez.

Bir diğer kırık link çeşidi de, site içinde bir yerlerden verilen hatalı bağlantılardır. Google bu tür kırık linklere oldukça önem verir ve neredeyse hiç olmamasını ister. Hem arama motoru botları, hem de kullanıcılar için kırık link olmaması SEO konusunda önemli bir kriterdir.

Üçüncü kırık link çeşidi ise, daha önceden oluşturulan bir sayfanın linkinin ilerleyen zamanlarda manuel veya yazılımsal olarak değiştirilmesidir. Bu işlem SEO açısından siteye olumsuz puan olarak yansıtılmaktadır. Var olmayan sayfaların varmış gibi gösterilmesi Google’ı oldukça rahatsız eder. Bu nedenle de kırık linklerin sayısının artması ve düzeltilmesine yönelik müdahale yapılmaması Google arama motoru botlarıyla aranızı bozabilir.

Kırık Linkler Nasıl Düzeltilir?

Oluşan kırık linklerin düzeltilmesi için genel olarak kullanılan üç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerle birlikte kırık linkler düzeltilecektir.

  1. Robots.txt düzenlemesiyle kırık linklerin onarılması
  2. Özel olarak düzenlenmiş 404 hata sayfası
  3. Kırık linklerin benzer sayfalara 301 ile yönlendirme

Robots.txt ile Kırık Linklerin Onarılması

Robots.txt dosyası, bilindiği üzere Google arama motorunun görmesini istemediğimiz sayfaları filtreleme işlemlerinde sıkça kullanılıyor. Robots.txt dosyasına eklenecek Disallow kodu ile, kırık link düzeltilebiliyor. Örneğin;

“User-agent: *

Disallow: / http://www.seokutuphanesi.com/ornek-sayfa”

Yukarıdaki kod Robots.txt dosyası içinde bu şekilde kullanıldığında bu kırık link düzeltilmiş olacaktır.

Özel 404 Hata Sayfası

Sitenizde oluşan kırık linkleri, 404 sayfanıza otomatik olarak yönlendirdiğinizde ve 404 sayfanızı Google arama motoru örümceklerine kapattığınızda kırık linklerin önüne geçmiş olacaksınız. 404 sayfanıza indexlenmeyi önleyecek şekilde noindex kodu verdiğinizde sorun ortadan kalkacaktır.

301 Yönlendirme

Bilindiği üzere 301 yönlendirme türü, 301 yapılan sayfanın artık hiçbir şekilde kullanılmayacağını ve eskisine geri döndürülmeyeceğini Google arama motoru botlarına bildirir. Eğer 301 yönlendirme ile kırık olan linkler, benzer linklere veya doğru linke yönlendirildiğinde Google bunu dikkate alacak ve kırık linkleriniz onarılacaktır.

Değerlendirme
Tarih
Yazı
Kırık Link Nedir? Kırık Linkler Nasıl Düzeltilir?
Puan
51star1star1star1star1star

Son Güncelleme: Ocak 31, 2017 21:37

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

hacklink-nedir-zararlari-nelerdir

Hacklink Nedir, Hacklink Zararları

Yayınlayan: - 18 Kasım 2016 0
Hacklink, illegal yöntemlerle başka bir siteden, site yöneticilerinin haberi olmadan alınan yasa dışı linklerdir. Hacklink Zararları Nelerdir? Hacklink, bir internet…
anchor-text-nedir-800x500

Anchor Text Nedir?

Yayınlayan: - 30 Ocak 2017 0
Anchor text, tıklanabilir kelimelerde görülen, Türkçe karşılığı olarak “çapa metin” denilen ve SEO’da genelde kırmızı ve mavi renklerde kullanılan kelimelerdir.…