Kanonik URL (Canonical URL) Nedir?

105 0
canonic-kanonik-url-nedir-800x500

Kanonik URL (Canonical URL), internet sitesindeki sayfalara ait olan URL yapılarının standarda uygunlaştırmasını sağlayan kodlama yapısıdır.

Genelde aynı içeriğe sahip olabilecek sayfalarda kullanılmaktadır. Arama motoru botlarının birbirine benzer sayfaları kopya içerik (duplicate) olarak algılamaması için Kanonik URL kullanılmaktadır.

Kanonik URL, aynı zamanda aynı sayfaya ait farklı sekme veya bölümlere geçişi sağlamak için kullanılabilir. Kaynak koduna eklenecek Kanonik URL yapısı ile birlikte URL yapıları normalleştirilir.

Kanonik URL (Canonical URL) Nasıl Kullanılır?

Örnek verecek olursak, seokutuphanesi.com/seo ve seokutuphanesi.com/seo-nedir sayfalarının içeriği birbirinin aynısı olsa veya bu iki link aynı yere ulaşıyorsa canonical URL kullanmamız gerekmektedir.

Arama motorunun seokutuphanesi.com/seo-nedir linkini baz almasını istiyorsak seokutuphanesi.com/seo linkindeki meta tag’lerin arasına aşağıdaki Canonical URL kodunu eklememiz gerekmektedir.

  • Canonical URL kodu: <link rel=”canonical” href=”http://www.seokutuphanesi.com/seo-nedir” />
Değerlendirme
Tarih
Yazı
Kanonik URL (Canonical URL) Nedir?
Puan
51star1star1star1star1star

Son Güncelleme: Kasım 23, 2016 0:59

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

google-sandbox

Google Sandbox Nedir?

Yayınlayan: - 19 Kasım 2016 0
Google Sandbox, internet sitelerini arama sonuçlarında filtreleyen ve kurtulması en zor ceza filtre sistemidir. Genelde Türk webmasterların düştüğü Sandbox filtre…