İndex Nasıl Silinir? Google İndex Silme!

57 0
index-nasil-silinir-google-index-silme

İndex silme, arama motorlarında istenmeyen bir URL’in olmaması için yapılır. Web site sahipleri her içeriğinin indexlenmesini istemez. Peki index nasıl silinir?

İndex silme işlemi, bir internet sitesinde yer alan URL’in veya içeriğin Google arama motorunda görünmemesini sağlamak için yapılmaktadır. Eğer o içerikte veya URL’de istenmeyen bir görünüm varsa bu markanın imajına doğrudan olumsuz etki eder. Site sahipleri de bu URL’i veya içeriği Google arama motorundan kaldırır.

İndex Nasıl Silinir?

İndex silmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Manuel veya Webmaster araçları ile ister belirli içeriklerin, ister tüm sitenin index silme işlemi sağlanmaktadır.

Google Webmaster Tools ile İndex Silme

Google Webmaster Tools (Search Console) aracı ile sitede yer alan herhangi bir URL veya sitenin tamamı Google arama sonucu listelemesinden kaldırılabilir. Bu işlemi yapmak için Webmaster Tools’a girerek sol menüde yer alan “Google Dizini” sekmesinin altındaki “URL’leri kaldır” seçeneğine tıklayın. Ardından karşınıza çıkan sayfada “Geçici Olarak Gizle” butonuna tıklayın. Sitenizde gizlemek istediğiniz URL’i kutucuğa yazıp (eğer tüm indexleri silmek istiyorsanız kutucuğa hiçbir şey yazmayın) Devam butonuna tıklayın ve “Sayfayı, arama sonuçlarından geçici olarak gizle ve önbellekten kaldır” seçeneğini işaretleyerek “İstek Gönder”e tıklayın. Bu işlemden sonra en geç 24 saatte belirtiğiniz URL, Google dizininden siz işlemi geri çekene kadar kaldırılacaktır.

Robots.txt ile İndex Silme

Robots.txt ile index silmek için elle düzenleme yapmanız gerekmektedir. Robots.txt dosyanıza ekleyeceğiniz kodla beraber istediğiniz herhangi bir URL’i Google arama motoru dizininden kaldırabilirsiniz.

Tüm Siteyi Silmek İçin

User-agent: *

Disallow: /

Sadece Belirli Bir İçeriği Silmek İçin

User-agent: *

Disallow: http://www.seokutuphanesi.com/silinecek-kategori/

Disallow: http://www.seokutuphanesi.com/silinecek-sayfa.html

Disallow: http://www.seokutuphanesi.com/?ref

Bir Resmi Silmek İçin

User-agent: Googlebot-image

Disallow: /resimler/seokutuphanesi.jpg

Tüm Resimleri Silmek İçin

User-agent: Googlebot-image

Disallow: /

Meta Kodu ile İndex Silme

Bütün sitenin veya belirli bir içeriğin arama motorlarından kaldırılması için bir diğer yöntem de silinmesi istenen sayfaya meta kodu eklemektir. İstenilen sayfalara aşağıda yer alan kodu ekleyerek arama motorlarından silinmesini sağlayabilirsiniz.

<meta name=”robots” content=”noindex, nofollow”>

Eğer tüm arama motorlarından değil de, sadece Google arama motorundan silinmesini isterseniz de aşağıdaki kod size yardımcı olacaktır.

<meta name=”googlebot” content=”noindex, nofollow”>

Değerlendirme
Tarih
Yazı
İndex Nasıl Silinir? Google İndex Silme!
Puan
51star1star1star1star1star

Benzer Haberler

en-cok-yapilan-seo-hatalari-800x500

En Çok Yapılan SEO Hataları

Yayınlayan: - 3 Ocak 2017 0
SEO çalışması yapan kullanıcılar, birçok sebeplerden ötürü yarar sağlamak isterken internet sitelerine zarar vermektedir. Birçok kullanıcı bilmediğinden, yanlışlıkla yaptığından, hızlıca…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir