İç SEO Nedir?

İç SEO, bir sitenin arama motorlarında üst sıralarda listelenmesi için site içerisinde yapılan düzenleme ve optimizasyon çalışmaları bütünüdür.

İç SEO Nasıl Yapılır?

İç SEO yapmak için öncelikle çalışma yapılacak siteyi doğru bir şekilde analiz etmek gerekir. Sitenin neye ihtiyacı olduğunu, nelerin düzeltilmesi gerektiğini ve nelerin eklenmesi gerektiğini iyi bir şekilde belirlemek gerekmektedir. İkinci aşamada ise küçük ayrıntılardan büyük ayrıntılara doğru çalışma işlemi başlar.

  • Meta Etiketler,
  • Site Hızı,
  • Site Tasarımı,
  • Site Haritası,
  • İçerik Özgünlüğü,
  • Link İnşaası,
  • Robots.txt Dosyası,
  • Çalışma Yapılacak Kelimelere Özgün Sayfaların Oluşturulması,
  • Anahtar Kelime Yoğunluğu

gibi başlıca kriterlerin düzgün şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Denemeler yaparak doğru sonuca ulaşana kadar iç SEO çalışmaları devam etmelidir.

İç SEO Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç SEO optimizasyonu esnasında uyulması gereken kurallar tabii ki de bulunmaktadır. Çalışmalar yürütülürken aşırılılığa çok kaçmamak gerekmektedir. Sonuç olarak bakıldığında arama motoru için optimizasyon yapılsa da, siteyi gerçek kullanıcılar ziyaret edecek ve bu ziyaretçilerin siteden kaçmaması gerekmektedir. Aynı zamanda anahtar kelime yoğunluğu sağlanırken de spam yapmadan ve abartmadan yazılarımızı optimize etmeliyiz.

Kullanıcı deneyimine mutlaka önem verilmelidir. Eğer çalışma yapılan internet sitesi gerçekten yavaşsa veya geç yükleniyorsa bu iç SEO için oldukça olumsuz bir kriterdir. Acilen site hızlandırma çalışmaları ve sıkıştırmalar yapılmalı, site yüklenme süresi en aza düşürülmelidir.

Kullanıcı sitede gezerken sıkılıyorsa da sitenin tasarımı gözden geçirilmelidir. Kullanıcıyı mutlaka sitede uzunca süre aktif bir şekilde tutmak da iç SEO’nun bir diğer kriteridir.

İç SEO İşlemleri Nelerdir?

İç SEO yapılırken, sitenizde yer alan heading etiketlerinin hiyerarşik yapısı düzenlenmeli, font boyutları hiyerarşiye göre büyükten küçüğe yapılmalıdır.

Bir diğer kriter olarak da meta description ve title düzenlenmeli, anahtar kelimenize uygun şekilde yazılmalıdır. İşlemler esnasında abartı yapılmamalıdır. Zira yapılan abartı spama yol açabilir ve ceza alabilirsiniz.

İç SEO yapılırken içerik-kod oranı da önemli bir unsurdur. Sitenizin içerik kod oranı %20’nin altında olmamalıdır. Böylece arama motoru örümcekleri daha fazla yazıyı görecek ve daha kolay bir şekilde sizi listeleyecektir.

[ilgilihaber id=”382″]

Anahtar kelimelerinizin kullanım oranı da en az %2 olmalıdır. Google arama motoru botları anahtar kelime yoğunluğunuzun iyi derece olmasına önem vermektedir.

Değerlendirme
Tarih
Yazı
İç SEO
Puan
51star1star1star1star1star

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir