Google Webmaster Tools Nedir? Nasıl Kullanılır?

164 0
google-webmaster-tools-nedir

Google Webmaster Tools (Site Yöneticisi Araçları), internet sitesi sahiplerinin, web sitelerinin Google arama motoru örümcekleri gözünde nasıl göründüğünü kontrol etmesini ve siteyle ilgili hataları, dizin durumunu ve arama trafiği ile bilgi almasını sağlayan ücretsiz bir servistir.

Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır?

Google Webmaster Tools’a ilk önce internet sitenizi tanımlamanız gerekmektedir. Sitenizin hak sahipliğini doğruladıktan 3-4 gün sonra Google örümcekleri sitenizle ilgili verileri size sunmaya başlar.

Sol tarafta yer alan menüde Arama Görünümü, Arama Trafiği, Google Dizini, Tarama ve Güvenlik Sorunları ana başlıkları bulunmaktadır. Bu başlıkların altında da çeşitli kategoriler yer alır.

google-webmaster-tools
Google Webmaster Tools açılış sayfası

Arama Görünümü sekmesinde, sitenizin Google arama sonuçlarında nasıl listelendiği, listenmenin nasıl zenginleştirilebileceği ve geliştirmeler gibi bilgiler sunulmaktadır.

Arama Trafiği sekmesinde sitenize dışarıdan gelen bağlantılar, sitenizden kendi sitenize çıkışı olan bağlantılar, Google sorgularından gelen trafik, manuel spam, mobil kullanılabilirlik ve uluslararası hedefleme sekmeleri yer almaktadır.

Google Dizini sekmesinde, Google örümceklerinin şimdiye kadar sitenizdeki kaç sayfayı Google’a eklediğini belirten Dizin Durumu sekmesi, Google’ın sitenizde engellediği kaynaklar ve Google’da istemediğiniz bir index’inizi kaldırabileceğiniz URL’leri Kaldır sekmesi yer almaktadır.

[ilgilihaber id=”96″]

Tarama sekmesinde, Google örümceklerinin sitenizde tarayamadığı sayfalar, taramaya dair istatistikler, Robots.txt test etme aracı, Site haritası gönderme ve test etme aracı, URL parametreleri ve Google örümceklerinin sitenizi nasıl okuduğunu gösteren ve manuel olarak bir sayfanızı index’letmenizi sağlayan Google Gibi Getir sekmesi yer almaktadır.

Son olarak da Güvenlik Sorunları sekmesinde sitenize yapılan olası bir saldırıda etkilenen sayfalar yer almaktadır. Eğer sitenizde herhangi bir zararlı dosya Google örümcekleri tarafından bulunursa bu sekmede listelenir.

Değerlendirme
Tarih
Yazı
Google Webmaster Tools Nedir? Nasıl Kullanılır?
Puan
51star1star1star1star1star

Son Güncelleme: Ocak 8, 2017 3:42

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

google-analytics-nedir-nasil-kullanilir-800x500

Google Analytics Nedir?

Yayınlayan: - 24 Aralık 2016 0
Google Analytics, internet sitesine yerleştirilen bir izleme kodu sayesinde, siteye gelen ziyaretçi sayısını, konumunu, yaşını ve diğer demografik bilgileri dahil…