Google AMP Nedir? Google AMP Nasıl Kurulur?

137 0
google-amp-nedir-amp-nasil-kurulur-800x500

Google AMP (Accelerated Mobil Pages), Türkçe anlamıyla Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelen, Google tarafından devreye sokulan sistemdir. Mobil platformlarda AMP destekli internet sayfalarının çok daha hızlı açılmasını sağlamaktadır.

Arama motoru devi Google, mobil sayfalar için AMP sistemini devreye soktu. AMP sistemi sayesinde mobil platformlarda AMP kurulumunu yapmış olan internet sayfaları çok daha hızlı açılacak.

Aynı zamanda AMP kullanan internet siteleri mobilde arama sonuçlarında daha üst sıralarda kullanıcıya sunulacak. SEO’ya etkisi için erkenden AMP desteğine kavuşmanız önerilir.

Tahminlere göre Google, 2017 Nisan ayında Google AMP’yi ve mobil uyumluluğu tamamen devreye sokacak. Böylece AMP teknolojisi kullanan siteler, Google’da news kaydı olsun olmasın daha üst sıralarda listelenecek.

Google AMP Nasıl Kurulur?

WordPress kullanan sistemler için AMP’nin otomatik entegrasyonu için çeşitli eklentiler geliştirilmiş durumda. WordPress’te AMP kurmak için tek bir eklenti kurulumu yapmanız yeterli olacaktır. Eklentiyi yükleyip AMP’yi aktifleştirmek için, WordPress yönetici panelinizdeki “Eklentiler” sekmesinden “Yeni Ekle” seçeneğine gidin. Arama kısmına “AMP” yazarak sonuçtaki eklentinin yüklemesini ve etkinleştirmesini yapın. Hepsi bu kadar!

WordPress eklentisi için: AMP – WordPress Plugins

Hazır olmayan sistemlerde AMP kurulumu için mutlaka yazılımsal müdahaleler yapmanız gerekmekte. Google’ın sayfalarınızı AMP olarak algılaması için aşağıdaki yönergeleri kullanmanız gerekmektedir. Google tarafından açıklanan AMP kurulum yönergeleri;

  • Herhangi bir AMP sayfasında, Google’ın ve diğer platformların sayfanın AMP sürümünden haberdar olması için bu sürüme referans verin:

<link rel=”amphtml” href=”https://www.example.com/url/to/amp-version.html” />

  • AMP sayfasında, AMP harici standart sürüme referans vermek için aşağıdaki metni ekleyin:

<link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/url/to/regular-html-version.html” />

  • Bağımsız AMP sayfaları (AMP harici sürümü olmayanlar) için AMP sayfası, kendisini standart sürüm olarak belirtmelidir:

<link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/url/to/amp-document.html” />”

Google’ın AMP ile ilgili bilgilendirme sayfası: AMP sayfalarına ilişkin Google Arama yönergeleri

Değerlendirme
Tarih
Yazı
Google AMP Nedir? Google AMP Nasıl Kurulur?
Puan
51star1star1star1star1star

Son Güncelleme: Kasım 23, 2016 23:29

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

seo-terimleri

SEO Terimleri Nedir?

Yayınlayan: - 18 Kasım 2016 0
SEO Terimleri, internet sitelerine yapılan SEO çalışmalarında kullanılan tüm teknik işlemleri ifade eden kelimelerin tamamıdır. SEO çalışmalarında kullanılan yöntemler ve…
seo-nedir-nasil-yapilir

SEO Nedir?

Yayınlayan: - 18 Kasım 2016 0
SEO SEO, kelime anlamı olarak Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin İngilizce kısaltmasıdır. Genelde internet sitelerine itibar kazandırmak için SEO çalışması yapılmaktadır.…
wordpress-2017-pingleme-siteleri

WordPress 2017 Güncel Pingleme Siteleri

Yayınlayan: - 9 Ocak 2017 0
Birçok WordPress kullanıcısı, internet sitelerini güncellemek amacıyla bazı pingleme sitelerine ihtiyaç duyuyor. İşte 2017 WordPress güncel pingleme siteleri… 2017 WordPress Güncel…