Backlink Nedir?

Backlink, bir sitenin başka bir siteye herhangi bir görselden veya yazı içerisinden PageRank değerinden faydalanması için vermiş olduğu bağlantıdır.

Backlink Türleri Nelerdir?

Backlink türleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar nofollow ve dofollow olarak adlandırılır. Nofollow şeklinde olan linkler link verilen sitenin, link veren sitenin PageRank değerininin o siteye aktarılmaması için kullanılmaktadır. Dofollow da tam tersi olarak o sitenin PageRank değerinden faydalanması için kullanılır.

Backlink Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Backlink alınırken dikkat edilmesi gereken ilk şey aslında link türüdür. Çünkü alacağınız linkler bu iki link türüne eşit bir şekilde dağılmalıdır. Site bütün linkleri sadece dofollow veya sadece nofollow türünden alırsa Google tarafından cezalandırılabilirsiniz. Alınan backlinkler dofollow ve nofollow türlerine eşit şekilde dağıtılmalıdır.

İkinci bir önemli nokta ise, anchor text’lerdir. Alınan linklerde anahtar kelimenize uygun anchor text’ler kullanmanız oldukça önemli bir kriterdir. Anchor text kullanılan linkler, kullanılmayan linklere göre daha doğru ve kalitelidir.

Son olarak da backlink alınırken birden yüklenmek de doğru değildir. Belirli periyotlarda eşit olarak backlink almak en doğru harekettir. Böylece Google’dan ceza almazsınız veya spam algılanabilecek bir çalışmadan kaçınmış olursunuz.

Değerlendirme
Tarih
Yazı
Backlink
Puan
51star1star1star1star1star