Backlink Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

162 0
backlink-alinirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-800x500

Backlink, bir internet sitesinin farklı bir internet sitesine kendi sitesinin herhangi bir bölümünden link vererek arama motorlarına o siteyi tavsiye etmesi kavramıdır.

Backlink Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sitenin kalitesi: Backlink alacağınız sitenin herhangi bir arama motorundan yasaklanmamış veya ceza almamış olmasına dikkat edilmelidir.
 • Sitenin yaşı: Yaşlı ve hala aktif olan sitelerden alınan backlink, daha yeni bir siteden alınan backlinke göre daha fazla etki etmektedir.
 • Sitenin içeriği: Pornografik, kumar veya yasa dışı işlerden oluşan bir internet sitesinden link almak kendi kendinizi öldürmek anlamına gelir.
 • Sitenin daha önceden verdiği linkler: Backlink alacağınız sitenin daha önceden link verdiği siteleri mutlaka kontrol edin. Bu işlem için Ahrefs kullanabilirsiniz. Eğer kalitesiz sitelere backlink verdiyse, o siteden backlink almayın.
 • Sitenin özgün olması: Sitede yayınlanan içeriklerin özgün olup olmadığı veya keyword stuffing yapıp yapmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Sadece dofollow backlink almak: Alınan backlinklerin hepsinin dofollow değerinde olması spama ve hatta Google cezasına kadar yol açar. 100 backlink alınıyorsa, bunların 30-40’ı nofollow etiketli olmalıdır.
 • Aniden çok backlink almak: Birden internet sitenize onlarca veya yüzlerce backlink almak yapılacak en büyük hatalardandır. Backlinklerinizi rakip analizi yaparak güne veya haftaya bölerek almanız gerekmektedir.
 • Çok backlink almak: Dış SEO yapılırken en önemli kurallardan birisi de çok backlink değil, kaliteli backlink almaktır. Sadece çok backlink olsun diye çöp sitelerden backlink almak sizi uzunca bir süre Google’da üst sıralarda göremeyeceğimiz anlamına gelir.
 • Dizin, firma rehberi ve forum sitelerinden backlink almak: SEO’da günümüzde yapılan en büyük hatadır. Kendine bile faydası olmayan ve link çöplüğü haline gelen dizin, firma rehberi ve forum sitelerinden backlink almak Google’ın size küsmesini sağlar.
 • Tek bir anchor text üzerinden backlink almak: Backlink alırken çalıştığınız kelime “seo” ise sadece “seo” kelimesinden backlink almak spama yol açar. Varyasyon olarak “seo nedir”, “seo nasıl yapılır”, “seo teknikleri”, “iç seo”, “dış seo” gibi kelimelere yayarak backlink almak sizin yükselme sürenizi azaltacaktır.
 • Backlink alan sayfalarınızın 404 olması: Backlink aldığınız URL’lerinizin siz farkında olmadan 404’e dönmesi başınıza bela açabilir. Backlinklerinizi belirli aralıklarla tespit edin ve 404 olan sayfaları ayırarak düzeltin.
Değerlendirme
Tarih
Yazı
Backlink Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Puan
51star1star1star1star1star

Son Güncelleme: Ocak 3, 2017 2:15

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler

seo-terimleri

SEO Terimleri Nedir?

Yayınlayan: - 18 Kasım 2016 0
SEO Terimleri, internet sitelerine yapılan SEO çalışmalarında kullanılan tüm teknik işlemleri ifade eden kelimelerin tamamıdır. SEO çalışmalarında kullanılan yöntemler ve…